Saturday, January 28, 2023
HomeGüneyبازتاب انتفاضه آذربايجان  در رسانه‌هاي خارجي

بازتاب انتفاضه آذربايجان  در رسانه‌هاي خارجي

Author

Date

Category

بازتاب انتفاضه آذربايجان  در رسانه‌هاي خارجي

                                (تقديم به شهداي روز يك خرداد شهر تبريز)

ترجمه: مهرداد بامدادان

وقايع روزهاي اخير و انتفاضه ملت آذربايجان در اعتراض به آپارتايد فرهنگي اقتصادي اجتماعي و سياسي 84 ساله‌ حكومت مركزي ايران بازتاب وسيعي در رسانه‌هاي آمريكايي، اروپايي، خاورميانه و اقيانوسيه داشته است.

احمدي‌نژاد: آمريكا در ايجاد اختلاف بين اقوام شكست خواهد خورد.

تهران، خبرگزاري آسيوشيدپرس:

روزنامه Usa Todey، چاپ آمريكا با انتخاب اين تيتر به موضوع تظاهرات مردم آذربايجان پرداخته است. در گزارش اين روزنامه به نقل از احمدي‌نژاد آمده است: «آنها ـ آمريكا و همپيمانانش ـ بايد بدانند كه در راه ايجاد اختلاف و تفرقه بين اقوام و ملل دچار شكست خواهند شد و نخواهند توانست آنها را از پيكره ملت ايران جدا كنند.»

اين روزنامه ضمن اشاره به كاريكاتور روزنامه ايران مي‌نويسد: «كاريكاتور سوسكي را نشان مي‌دهد كه به زبان تركي صحبت مي‌كند و آذربايجاني‌ها افراد كودن و احمقي هستند.»

اين روزنامه با اشاره به خبر خبرگزاري ايسنا از حضور هزاران نفر از مرم تبريز خبر مي‌دهد و مي‌افزايد كه برخي از تظاهركنندگان در واكنش به سركوب نيروهاي امنيتي اقدام به شكستن شيشه بعضي از اماكن دولتي كرده‌اند.

 Usa Todey مي‌افزايد: «آذربايجاني‌ها ريشه تركي داشته و بزرگترين اقليت قومي ايران محسوب مي‌شوند و بيش از يك چهارم جمعيت ايران را تشكيل مي‌دهند. اين قوم تحت ستم و تبعيض قوم فارس قرار دارند. زبان تركي آذربايجاني در آذربايجان ايران و جمهوري آذربايجان مشترك است.»

http://www.usatoday.com/news/world/2006-05-24-iran-newspaper_x.htm

ـــــــــــــــــــــــــ

روزنامه نيويورك تايمز: توقيف روزنامه ايران به خاطر چاپ كاريكاتور تمسخرآميز عليه اقوام.

اين روزنامه به نقل از خبرگزاري فرانسه چنين مي‌نويسد: «هزاران نفر از مردم تبريز در اعتراض به كاريكاتور “تفرقه‌آميز و تحريك‌كننده” توسط روزنامه دولتي ايران وابسته به خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران “ايرنا” اقدام به برگزاري تظاهرات كردند.»

نيويورك‌تايمز با اشاره به تاريخ چاپ كاريكاتور و مضمون آن مي‌نويسد: «پسري به زبان فارسي در حال صحبت با سوسكي است كه سوسك در جواب وي به تركي مي‌گويد نمنه.»

نيويورك‌تايمز از دستگيري كاريكاتوريست و انعكاس بسيار اندك وقايع تبريز در رسانه‌هاي ايران خبر مي‌دهد. اين روزنامه ضمن اشاره به منطقه جغرافيايي آذربايجان ايران يعني استان‌هاي آذربايجان‌شرقي، آذربايجان‌غربي، اردبيل و زنجان از تظاهرات وسيع مردم آذربايجان در تمامي شهرهاي بزرگ و كوچك آذربايجان و حتي تهران خبر داده و به تعطيلي بازارهاي تبريز و اروميه در حمايت از جنبش دانشجويي آذربايجان و اعتراضات مردمي و دستگيري 54 در تظاهرات تبريز خبر مي‌دهد.

نيويورك‌تايمز با اشاره به جمعيت ترك‌هاي آذربايجان از تحقير و تمسخر زبان و فرهنگ آذربايجاني‌ها توسط قوم فارس خبر داده و به بكارگيري جك‌هاي ركيك و غيراخلاقي آنها نسبت به ترك‌ها خبر مي‌دهد. اين روزنامه در ادامه به تظاهرات و تحصن‌هاي دانشجويي در دانشگاه‌هاي اميركبير، خواجه نصير، تهران و … اشاره مي‌نمايد و در خاتمه به نقل از حميدرضا جلايي‌پور استاد دانشگاه تهران مي‌نويسد: «نارضايتي از شرايط اجتماعي و سياسي ايران دليل بروز اين حوادث بوده و كاريكاتور بهانه‌اي بيش نيست.»

http://www.nytimes.com/2006/05/23/world/middleeast/23cnd-iran.html?_r=1&hp&ex=1148443200&en=f7e19adaf1be29da&ei=5094&partner=homepage&o

ref=slogin

ـــــــــــــــــــــــ

روزنامه گاردين، چاپ انگليس: توقيف روزنامه ايران به خاطر درج كاركاتور تحريك‌آميز

روزنامه گاردين نيز از توهين روزنامه ايران به ملت آذربايجان خبر داده و به محدوده و شرايط سخت زندگي آذربايجاني‌هاي ايران اشاره مي‌كند.

http://www.guardian.co.uk/iran/story/0,,1781406,00.html

ــــــــــــــــــــــــ

روزنامه اينترنشنال هرالد تريبون، چاپ امريكا

 نيز در رابطه با اقدام روزنامه ايران مي‌نويسد: «از نظر دولت ايران چاپ اين كاريكاتور بخشي از توطئه امريكا براي ايجاد تفرقه و نفاق بين اقوام ساكن در ايران است.»

اينترنشنال هرالد تريبون با اشاره به مصاحبه سال قبل احمدي‌نژاد وقوع اينگونه حوادث را توطئه امريكا مي‌داند.

اين روزنامه ضمن اشاره به وجود بيش از 20 ميليون آذربايجاني در ايران از قول «دري نجف‌آبادي» دادستان كل كشور مي‌نويسد: «ما همه هشيار هستيم و از آمريكا بيزار.»

اينترنشنال هرالد تريبون در ادامه به شرح كاريكاتور و تظاهرات اعتراض‌آميز مردم تبريز اشاره دارد

http://www.iht.com/articles/2006/05/23/news/iran.php

ــــــــــــــــــــــــــ

روزنامه ادمونتون‌سان، چاپ كانادا

 با اشاره به توقيف روزنامه ايران و دستگيري سردبير و كاريكاتوريست، از وقوع اولين شورش و آشوب جدي توسط مردم تبريز در زمان رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد خبر مي‌دهد. ادمونتون‌سان نيز پاسخ مسئولين دولتي را وجود دخالت امريكا معرفي ميكند و از تاكيد مقامات ايراني مبني بر لزوم حفظ وحدت ملي با توجه به مسئله هسته اي ايران در شرايط حاضر خبر ميدهد.

http://www.edmontonsun.com/News/World/2006/05/24/1594958-sun.html

ـــــــــــــــــــــــــــ

خبرگزاري آسيوشيدپرس

 به نقل از دادستان تبريز از دستگيري 54 نفر از تظاهرات‌كنندگان توسط پليس خبر مي‌دهد. «يوسف فيروزي» دادستان تبريز به ايسنا گفته است كه بسياري از بازداشت‌شدگان بلافاصله آزاد شده‌اند.

خبرگزاري آسيوشيدپرس از حضور هزاران نفر از مردم در تظاهرات تبريز خبر داده و به معذرت‌خواهي «حداد عادل» رئيس مجلس ايران اشاره مي‌كند. اين خبرگزاري جمعيت آذربايجاني‌هاي ايران را بيش از يك‌چهارم جمعيت كل ايران دانسته و به نقل از راديو فردا از حضور نيروهاي امنيتي و پليسي در خيابان‌هاي تبريز خبر مي‌‌دهد.

http://today.reuters.com/news/newsArticle.aspx?type=worldNews&storyID=2006-05-23T175232Z_01_L23408070_RTRUKOC_0_US-MEDIA-IRAN.xml&archived=False

ــــــــــــــــــــــــــــ

تلگراف اينديا، چاپ هند

 به نقل از خبرگزاري رويتر مي‌نويسد: «كاريكاتوريست و سردبير روزنامه دولتي ايران دستگير شده و مدير مسئول تحت تعقيب قرار دارد.»

اين روزنامه نيز به شرح كاريكاتور پرداخته و به نقل از شاهدان عيني به توصيف تظاهرات مردم تبريز مي‌پردازد. تلگراف اينديا با اشاره به تكلم مردم آذربايجان ايران به زبان تركي آذربايجاني و وجود نخبگان زياد حكومتي از بين آنها از تحقير و تمسخر ترك‌ها توسط فارس‌ها خبر مي‌دهد.

ــــــــــــــــــــــــــــ

واشنگتن‌تايمز،‌ چاپ امريكا

 به نقل از «دري نجف‌آبادي» از وجود دست‌هاي پنهان براي ايجاد اختلاف بين اقوام ساكن ايران در شرايط حساس كنوني خبر مي‌دهد.

اين روزنامه با اشاره به تعداد زياد شركت‌كنندگان مردم تبريز در تظاهرات اعتراض‌آميز روز اول خرداد، آن را با تظاهرات‌هاي برگزار شده عليه چاپ كاريكاتور تمسخرآميز روزنامه دانماركي عليه پيامبر اسلام ]ص[ مقايسه نمود.

واشنگتن‌تايمز همچنين ضمن اشاره به اينكه آذربايجاني‌هاي ايران بيش از يك‌چهارم جمعيت آن كشور را تشكيل مي‌دهند، به نقل از نماينده تبريز مي‌نويسد: «عذرخواهي ديرهنگام مسئولين باعث بروز ناآرامي‌ها شده است.» http://washingtontimes.com/world/20060524-123351-6737r.htm

ــــــــــــــــــــــــــــ

اورشليم، چاپ اسرائيل

 به نقل از احمدي‌نژاد مي‌نويسد: «آمريكا نمي‌تواند باعث ايجاد تفرقه بين اقوام ساكن در ايران شود.»

اين روزنامه نيز به شرح كاريكاتور پرداخته و از تحقير مردم آذربايجان توسط قوم فارس خبر مي‌دهد.

 http://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1148287854732&pagename=JPost%2FJPArticle%2FShowFull

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

سيسته، چاپ نروژ

با انتخاب تيتر: «دستگيري دو كارمند دولت و توقيف روزنامه وابسته به دولت به خاطر درج كاريكاتور ضد آذربايجاني» مي‌نويسد: «كاريكاتور باعث شورش مردم تبريز شده و آنها روز اول خرداد با پليس به زد و خورد پرداختند.»

http://www.siste.no/utenriks/international_news/article2114329.ece

ــــــــــــــــــــــــــــــ

شبكه خبري C.B.C  ، كانادا

 درباره تظاهرات مردم آذربايجان چنين گزارش مي‌دهد: «تظاهرات‌كنندگان خشمگين تبريزي خواستار دستگيري و محاكمه توهين‌كنندگان شده‌اند.

C.B.C از سوزاندن دفتر روزنامه دولتي ايران در اروميه، خبر داده و ضمن اشاره به تحقير ترك‌هاي آذربايجان توسط فارس‌ها به بكارگيري جوك‌هاي ركيك عليه ترك‌ها توسط فارس‌ها خبر مي‌دهد.

اين شبكه از نگاه ديگر به كاريكاتور نگريسته و گزارش مي‌دهد: «پسري فارس در حال صحبت با سوسكي است و سوسك كه متوجه حرف‌هاي وي نشده به زبان تركي مي‌پرسد: چي؟»

http://www.cbc.ca/story/world/national/2006/05/23/iran-cartoon.html

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

خبرگزاري مستقل الجزيره، قطر

 گزارش مي‌دهد كه دولت ايران روزنامه وابسته به دولت را به خاطر درج كاركاتور توهين‌آميز توقيف كرده است.

الجزيره با اشاره به تاريخ چاپ كاريكاتور در روزنامه دولتي ايران از حضور هزاران نفر در تظاهرات اعتراض‌آميز مردم تبريز خبر داده و از قول خبرگزاري ايرنا اظهار مي‌دارد: «اين اقدام، توهين به تمام ايراني‌هاست.»

اين شبكه خبري ضمن اشاره به مقاله روزنامه تندرو كيهان، به نقل از آن روزنامه از تقبيح بيگانگان براي ايجاد آشوب در ايران و لزوم هشياري بيشتر مردم آذربايجان براي ندادن بهانه به دست دشمنان خبر مي‌دهد.

الجزيره به توقيف نشريه نويد آذربايجان چاپ اروميه به اتهام قوميت‌گرايي و اقدام عليه امنيت ملي اشاره داشته و از تحقير ملت آذربايجان توسط فارس‌ها خبر مي‌دهد.

http://english.aljazeera.net/NR/exeres/C4C51856-4345-4EDB-98DD-EDCFBF7AC72B.htm

ــــــــــــــــــــــــــــ

توركيش ديلي نيوز، چاپ آنكارا

 نيز در رابطه با وقايع يك خرداد مي‌نويسد: «آذربايجاني‌هاي ايران عمدتا در شمال‌غرب آن كشور ساكن بوده و به زبان تركي آذربايجاني تكلم مي‌كنند. آنها با وجود اينكه حضور نسبتا پر رنگي در دستگاه‌هاي حكومتي دارند، اما قوم فارس با گفتن جوك‌هاي ركيك اقدام به تحقير آنها مي‌كنند.

توركيش ديلي نيوز نيز به تظاهرات اعتراض‌آميز مردم تبريز اشاره كرده و به نقل از روزنامه سياست‌روز همچنين از تظاهرات مردم اروميه خبر مي‌دهد و در ادامه مي‌افزايد:‌ «تبريز يك روز پس از تظاهرات اعتراض‌آميز روز نسبتا آرامي را سپري كرد؛ ضمن آنكه حضور نيروهاي امنيتي و پليسي در اين شهر به شدت مشهود است.»

http://www.turkishdailynews.com.tr/article.php?enewsid=44293

 

Recent posts

Recent comments