Saturday, January 28, 2023
HomeCultureبحث امير خسروي و فرج سركوهي در رابطه با زبان مادري

بحث امير خسروي و فرج سركوهي در رابطه با زبان مادري

Author

Date

Category

 

سرکوهی عزیز، با دفاع مستدل خود از رفع تبعیض فرهنگی درایران و تأکید بر حقوق برابر مردمان گوناگون،
بابک امیرخسروی مدافع تبعیض را به کنار زد. نشان داد که نویسندگان مردمی زبان فارسی همیشه در کنار تبعیض دیدگانند.

آ.ائلیار

یاشاسین عزیز « فرج سرکوهی»!
نویسنده ی گرامی، سرکوهی عزیز، با دفاع مستدل خود از رفع تبعیض فرهنگی درایران و تأکید بر حقوق برابر مردمان گوناگون،
بابک امیرخسروی مدافع تبعیض را به کنار زد. نشان داد که نویسندگان مردمی زبان فارسی همیشه در کنار تبعیض دیدگانند.
امید است دیگر نویسندگان زبان فارسی نیز چون سرکوهی، موضع خود را علیه تبعیض صد ساله ، در کنار ستمدیدگان روشن کنند.
سرکوهی با این موضع خود براستی نشان داد که آبروی نویسندگان زبان فارسی ست.
بحث سرکوهی و امیرخسروی تقریبا از نصف نوار* آغاز میشود. توصیه میکنم حتما ببینید.

بابک امیرخسروی سیاستمدار کهنه کار نشان داد که افکارش نیز به شدت کهنه شده و متأسفانه نتوانسته با تغییرات زمانه همگام شود.
او میگوید «اگر مردمان غیر فارسی زبان صدسال آموزش به زبان مادری خود داشته باشند ایران تجزیه شده و از بین میرود».
برعکس او سرگوهی معتقد است ایران را تنها با برابری حقوقی میتوان حفظ کرد. و به هیچ بهانه ای نمی توان برابری حقوقی انسانها را نقض نمود.
آقای فرج سرکوهی عزیز، سپاس از شما،
به خاطردفاع از حقوق تبعیض دیدگان ایران.

خوش بود گر محک تجربه آید بمیان
تا سیه روی شود آنکه در او غش باشداینجاست که فرق یک روشنفکر دمکرات با غیر دمکرات و حتی ضد دمکرات مشخص میشود. ممنون فرج سرکوهی عزیز و تبریک که اینچنین چهره یک آژیتاتور مدافع سرکوب زبان اقوام ایرانی رسوا کردید. واقعا که دست مریزاد.

معما

جالبه که آخر صحبت، این آقای امیر خسروی دست به دامان پادشاهان ترک در قرون وسطی میشه. کسی که هیچ چیز این پادشاهان رو قبول نداره و از نظرش همه کارهاشون غلطه، همین یک کارشون رو صحیح میدونه و متر و معیار باید و نبایدهای امروزی ما قرار میده. حالا باز جای شکرش باقیه که به کل، آموزش زبانهای غیر فارسی رو رد نکرد. هرچند بدین ترتیب نشان داد که تفاوت چندانی با حسن روحانی و دیگر کسانی که این حد از حقوق غیر فارس زبانها رو به رسمیت می شناسند، نداره. زبان «پارسی»، زبان «پارسی» کردنش هم بدجوری تو ذوق می زد و آدم رو یاد کاسه داغتر از آش می انداخت. واقعیت اینه که کمتر فارس زبانی، اسم زبان خودش رو پارسی میگه.بی نام 

ایران به سرکوهی ها احتیاج دارد.
فرج سرکوهی در دوران دانشگاهی اش هم در دانشکده ادبیات تبریز زیر بار دیکتاتوری شاه نرفت و در سال 1346 دستگیر و زندانی شد. و خار چشم رژیم آخوند ها هم بود که ماجرای توطعه کشتنش از طرف رژیم همه میدانیم.بابک
آقای امیر خسروی محترم، زبان و آموزش به زبان مادری با زندگی مستقیم انسان گره خورده ولی مرز ایران به توافق ملی بستگی دارد حفظ این مرز به قیمت کر و کور نگداشتن مردم جایز است؟
من هنوز هم که فوق لیسانس هستم با زبان مشکل دارم و در مواقع بحرانی متوجه شده ام که اکثرا ترکی فکر می کنم.
در دوران ابتدایی سه مقطع تحصیلی در یک اتاق توسط خانم محترم سپاهی دانش بر گزار می شد و من تا سوم ابتدایی فقط تصویر و صوت را حفظ کرده بودم معنی آنها را نمی دانستم . مثلا در کلاس شنیدم که بچه های دوم و سوم وقتی میخواستند به دستشویی بروند دست بلند می کردند و می گفتند : «خانم “ اجازه اسب برم بیرون ” » . 
فکر می کردم باید مثل اسب تا توالت بدوم و برگردم این مشکل تا کلاس سوم دز ذهن من بود.
تحمیل یک زبان در راستای سیاست فاشیستی است. گفتار آقای امیرخسروی تکرارخسته کننده باند نوار صوتی قدیمی است که مرتب ازسال۱۳۰۴ پخش میشود. بن مایه فکری هواداران این سیاست تحمیلی (از حزب سومکا و غیره) آلوده به پریشانی افکار و توهین به مخالفان می باشد که در این بر نامه مشاهده میشود.
مایه ی خوشحالی است که آقای سرکوهی به معدودی نویسنده و روشنفکر فارس زبان پیوستند که پیشتر به تفصیل و با سندیت تاریخی درباره تبعیض زبانی و فرهنگی و ملیتی در ایران سخن گفته اند. آقای بابک امیر خسروی توده ای پان ایرانیست هم به وظیفه ی همیشگی خود عمل کرد، بیش از آن از وی انتظاری نیست.
آقای امیر خسروی با اینکه شما هنوز شدیداّ لهجه دارید و در جمله سازی بزبان فارسی مشکل دارید ولی با این همه شما آزاد هستید که هویت خود را تغییر بدهید و یا حتی انکار کنید ولی شما حق ندارید و نمی توانید خواسته فردی خود را برای کلّ جامعه آذربایجان تعمیم داده و تحمیل کنید، یک کودک آذربایجانی چه گناهی کرده، که در اولین روز مدرسه با یک زبان بیگانه شروع به تحصیل کند، در حالی که زبان ترکی یکی از کاملترین زبانهای دنیاست …
——–

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent posts

Recent comments