Saturday, January 28, 2023
HomeHuman rightsسهیلا کارگر "آزاد قادین" ــ حسن کریمزاده

سهیلا کارگر “آزاد قادین” ــ حسن کریمزاده

Author

Date

Category

 سنین دوغدوغلارین آزاد دئیلسه … اوزون نئجه آزاد اولموسان قادین … یوخ سنین آزادلیغین یارمچیقدیر دئمه لی … سنده یاریمچیغسان … بیزده یارمچیق … یاخچی میزدا پیسی میزده یارمچیق … سن بیزی تزدن دوغ آزاد قادین هئیکلی … آمما جیرتدان دوغما … سن بیزی دئو دوغ آمما یاریمچیق یوخ بیزی بوتوو دوغ

اوندا سنده … تامام آزاد اولارسان ای منیم داش آنام آزاد اولارسان

“رامیز روشن”

بند، بند شعر مذکور به چندین مقاله علمی و ادبی در مورد حقوق زنان در جوامع فلاکت زده ما می ارزد،  که دیدگاه روشنفکران تورک در مورد زنان را بازگو میکند.

درست یک قرن قبل در بحبوحه محاصره اقتصادی و نظامی تبریز توسط نیروهائی استبدادی محمد علی شاه اعضای انجمن های ایالتی ولایتی تبریز در متنی خطاب به کشورهای اورپائی و کشور سوئد اعلام میدارند “شما که علاوه بر حقوق انسان ها قانون های متعدد برای رعایت حقوق پرندگان و حیوانات وضع می کنید پس چرا در رابطه با اوضاع فلاکت بار انسان های  آزربایجان اظهار نظر نمیکنید.” درست یک قرن از حادثه مذکور می گذرد و تبریز در آتش محاصره اقتصادی،فرهنگی ، خبری و …می سوزد. اینبار مخاطب ما نه کشورهایی اورپائی بلکه روشنفکران فرا زمینی منتسب به حرکت ملی آزربایجان میباشد، که برای کوبانی قمه زنی مدنی کردند، وآسفانامه سرودند. اگر یک تصویر از زنان فارث در صفحه های اجتماعی انتشار یابد که با لباس عرف نمیگردد و نیروئی انتظامی دستگیر میکند آنقدر روشنفکر میشوند انگار اینکه چون پیامبر برای ایشان هم آیات روشنفکری نازل میشوند و حضرات آیات مذکور را در رابطه با زن مذکور ساعت به ساعت شئر میکنند. آزمایش پرده بکارت ” آتئنا” فعال جنبش سبز را به شدت محکوم کرده و محکوم نامه ها نوشتند.  سخن ما هم این است سوهئیلا کارگر نماد مبارزه زنان تورک در تاریخ همچون “هجر” و “نگار”  در امروز و در زمان حال میباشد از چهارچوپ خانه شخصی خودش با ضرب و شتم در مقابل دیدگان خانواده و  دختر خردسالش “ائل آی” توسط نیروئی مخوف اطلاعات ایران دستگیر شده است. اتهامش را تشکیل گروه غیر قانونی در صفحات مجازی عنوان کرده اند.

اتهام سوهئیلا “تشکیل گروه غیرقانونی” عنوان شده است، این اتهام یک پیام روشن و صدالبته صدمات جبران پذیر برای حرکت ملی دارد اینکه زنان  تورک حق حضور در صحنه های احقاق حقوق ابتدائی ملت تورک در عیران را ندارند.  اگر رژیم نژادپرست عیران در این متد موفق شود ما دیگر نخواهیم توانست در حرکت ملی ” آزاد قادین” تربیت کنیم و به تبع این اگر مادرانمان آزاد نباشد ما چگونه میتوانیم آزاد باشیم؟

اگر بعد از نزدیک ۱۴ روز هنوز حق ملاقات به مبارز حرکت ملی با دختر خردسالش داده نمیشود اتحاد عمل ما فعالین مشکل دارد و رژیم نژادپرست عیران از جو حاکم بر فعالین ملی خبر دارد که اینچنین خودسرانه رفتار میکند. بهتر است حکومت عیران بداند ما تفکری چون روشنفکران تصنعی و به اصطلاح جنبش سبز شما  نداریم، آغوش گرم مادران ما در حرکت ملی آنقدر فراخ است مطمئنا روزی از جور و  ظلم سیستم دیکتاتوری خودتان دیگر راه اورپا را در پیش نخواهید گرفت بلکه به آزربایجان جنوبی و به تبع آن به تفکر و سیستم اجرای سوهئیلا کارگر ها پناهنده خواهید شد.

امید واریم این آیات هم برای روشنفکران خودمنسوب به حرکت ملی نازل گردد و سوهئیلا کارگر نه برای انحراف در مجراها و در تریبون های دیگر بلکه در متن و بطن حرکت ملی آزربایجان جنوبی مدافع گردد. سوهئیلا کارگر اسوه مبارزه زنان تورک همچون زینب پاشا ، نگار و هجر میباشد.

در پایان، جهت افزایش کیفیت این نوشته ام شعر شاعر ملی مان، رامیز روشن را در اول و نوشته روزنامه نگار حرفه ایمان ، اینصاف علی هدایت را  در مورد سوهئیلا کارگر عینا اینجا قید می کنم .

سایین اینصاف علی بیین بو یازیسی بیر گوستریش اولا بیلر بیز قادین فاعاللاری بئله مدافعه ائتملییک:

“اتهام خانم سهیلا کارگر: تشکیل گروه “گوی قورشاغینین کانالی” در تلگرام

اتهام سهیلا ؛ تشکیل گروه غیر قانونی = جسارتی زنانهمادرش اشک ریختسهیلا زن تورکی است که صلاحیت نامزدیش برای کاندیداتوری مجلس تصویب نشد.

دستگیر شد.

زندانی شد.

متهم شد.

چرا؟

چون جسارت زنانه یک تورک را داشت. همین جسارت بود که او را به جایگاه متهم نشاند.

چرا که او برای بدست آوردن حقوقی که لیاقتش را داشت، به پا برخواست و با اراده خود، زبان ملتی شد که تا کنون همه حقوقش انکار شده است.

اگر جسارتش را داری امتحان کن و از ناگفتنی ها سخن بگو.

اگر بخواهی زبان ملتی بدون حقوق انسانی باشی …

اگر بخواهی از ملتی که وجودش انکار می شود و انکار آن ملت پایه اصلی سیاست رسمی است، بنویسی و حرف بزنی …

اگر جسارت شکستن مرزهای اهریمنی ۱۰۰ ساله رسمی را داشته باشی …

پاداشی که سیستم سیاسی منکر حقوق ده ها میلیون انسان به تو خواهد داد …

همان پاداشی است که سیاست استعماری داده است و می دهد …

پاداشی که استعمار به تو می دهد، همین است: اتهام می زند. با زور دستگیر می کند  و با بی عدالتی برای گرفتن اعتراف تحت فشار قرارت می دهد …

خانم سهیلا کارگر کدامین گروه غیر قانونی را تشکیل داده است؟

گروه غیر قانونی “گوی قورشاغینین کانالی”  در تلگرام

اگر تو با این همه جسارت، زن و مادری تورک باشی، بدتر! مجازاتت شدیدتر!

حسن کریمزاده_تورکیه۲۰۱۶

گوناز تی وی

Recent posts

Recent comments