Monday, March 27, 2023
HomeUncategorizedنامه سرگشاده به اعضای هیئت علمی اورتوگرافی زبان ترکی ـ آراز...

نامه سرگشاده به اعضای هیئت علمی اورتوگرافی زبان ترکی ـ آراز آذری

Author

Date

Category

بسم الله الرحمن الرحیم

اعضای محترم هیئت علمی اورتوگرافی زبان ترکی

ادیبان ، شاعران ، نویسندگان ، روشنفکران و اندیشمندان محترم

بعداز روی کار امدن دولت حسن روحانی ، آقای علی یونسی درسال ۱۳۹۲ طی حکمی ، به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی منصوب شد . نامبرده قبلا ریاست شعبه دادگاه نظامی و وزیر اطلاعات محمد خاتمی بوده است .هدف از انتصاب ایشان هدایت مسایل قومی و مذهبی با بهره گیری از عملیات روانی است . نامبرده ظاهرا چندین بار با بعضی از فعالین جنبش ملی آذربایجان دیداری محرمانه داشته است .

حسن روحانی کاندیدای ریاست جمهوری سال 92 وعده تشکیل فرهنگستان زبان ترکی را به مردم آذربایجان داد و قول داد در صورت پیروزی در انتخابات ، اصل پانزدهم قانون اساسی را نیز اجرا نماید.

بعد از پیروزی حسن روحانی ترکتباران ایرانی از ایشان خواستار عملیاتی شدن وعده انتخاباتی شدند . دولت روحانی موفق شده است احساس و هیجان جنبش ملی آذربایجان را در داخل و خارج از کشور با تیم تراکتورسازی به خوبی هدایت و مدیریت کند و نیز سعی می کند تا با مدیریت ادراک ، جنبش ملی آذربایجان را کنترل نماید ، با تاسیس مرکز مطالعات آذربایجان شناسی و تاسیس رشته زبان ترکی آذری سعی دارد ، عملا مدیریت ادراک جنبش ملی ترکتباران ایرانی را در دست داشته باشد و با کمک نخبگان دولتی عملا ادراک جنبش را فرماندهی کند.

فردوسی مبارزه ایران و توران را مبارزه اهریمن و اهورامزدا و یا به عبارتی نور و ظلمت می داند ، بنابر این بر اساس آموزه های نژادپرستانه فردوسی ، مبارزه ایران و توران ابدی است و متاسفانه بعد از هزار سال این عداوت و دشمنی از سوی نژادپرستان فاشیست فردوسی گرا همچنان به شدت ادامه دارد .

با روی کار آمدن رضا شاه پهلوی ، جنون نژادپرستی در روشنفکران ایران پدید آمد و به دنبال آن ترک ستیزی ، ترک زدایی و ترک گریزی ابعاد جدیدی به خود گرفت . توهین ، تحمیق و تحقیر ترکها جزو اصول فرهنگ ملی گردید و مسئولان وابسته و نژادپرست آذربایجان ، آزار و اذیت ترکتباران را آغاز کردند و همچنین عذاب و شکنجه ترکتباران به دست حاکمان ستمگر به جرم ترک بودن به رفتار عادی آنها تبدیل گردید .

انکار زبان ، فرهنگ و هویت ترکتباران با جعل تاریخ و خلق زبان آذری ، سیاست پلید پهلوی ها بوده است که متاسفانه تا به امروز ادامه دارد . در حکومت پهلوی فرهنگ و زبان ترکی جزو مسایل و مقوله امنیتی حکومت اعلام شد و طرح زبان ترکی به عنوان طرح تجزیه طلبی مطرح می شد و با این بهانه به آزار و اذیت ادیبان ، فعالین فرهنگی ، شعرا و نویسندگان ترک پرداختند . زندانها ، بازداشتگاه و شکنجه گاههای حکومت پهلوی مملو از ترکتبارانی بود که جرم و گناه آنان ترک بودن و ترک ماندن بود . متاسفانه روشنفکران و نخبگان نژادپرست ایرانی معتقد بودند که در ایران چیزی به نام ترک زبان ، ترک نژاد و ترک تبار وجود ندارد و آنها آذری زبان آریایی نژاد هستند که باید هر چه زودتر به استفاده از زبان فارسی روی آورند و این سیاست غیرانسانی با محروم سازی مناطق ترک زبان آغاز شد ، اما نتیجه مطلوبی حاصل نگردید .

متاسفانه این سیاست نژادپرستانه در دولتهای جمهوری اسلامی ایران پیگیری شد و آنها با پان ترکیست و تجزیه طلب نامیدن ادیبان و فعالین فرهنگی به آزار و اذیت ترکتباران مظلوم ادامه دادند . آنها با سنگر گرفتن در مکان های مقدس ، همچون مساجد و منابر ، هیئت های قران خوانی ، مداحان ، سینه زنان ، زنجیرزنان و … به مبارزه با ترکها پرداختند .

شوربختانه روحانیت شاه پرست آذربایجان ، آلت دست حکومت پهلوی شدند و با فتوای جنایتکارانه خود ، موجب قتل هزاران نفر از ترکتباران ایرانی شدند ، این جنایتکاران پلید ، کارنامه سیاهی در آذربایجان دارند . با روی کار آمدن دولتها در جمهوری اسلامی ایران ، سیاست نژادپرستانه پهلوی با رنگ و لعاب دینی به نام مکتب ایرانی ،اسلام ایرانی ، اسلام فارسی ، اسلام آریایی و غیره ادامه یافت و فعالین فرهنگی ترکتبار با تحمل محرومیت های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در زندانهای جمهوری اسلامی قربانی خشونت و شکنجه شدند و هزاران نفر از آنها بر اثر شکنجه دچار ناراحتی های روانی شده اند و امروز زندگی پر مشقت را سپری می کنند . مسئولین اطلاعاتی و امنیتی نژادپرست ، همچنین دانشجویان ایرانی دانشگاههای باکو را به شدت آزار و شکنجه می کردند ، بطوری که دانشجویان هر وقت وارد ایران می شدند ، مورد بازجویی قرار می گرفتند ، پاسپورت و مدارک آنان مصادره می شد و با جاسوس نامیدن دانشجویان برای آنان هراس و وحشت ایجاد می کردند و همچنیت خانواده آنان نیز اذیت می شدند.

عالیجنابان :

با عنایت به موارد ذکر شده ، در شرایط فعلی تشکیل فرهنگستان زبان ترکی و تدریس رشته زبان ترکی به دست نژادپرستان آریایی ، معقول و منطقی به نظر نمی رسد . مرکز مطالعات آذربایجان شناسی با هدف جعل و تحریف تاریخ ، زبان و فرهنگ ترکها به جای فرهنگستان زبان ترکی ایجاد گردیده است و تدریس لهجه تبریز با منابع ایرانی به جای تدریس زبان ترکی در شرف انجام است و هدف این تشکیلات ، تخریب و آذری نمودن زبان ترکی خواهد بود .آنها مسلما با این کار ، سیاست ریشه سوزی و ریشه کنی زبان ترکی از ایران را دنبال خواهند کرد ، تا شاید بدین طریق زبان ترکی را بر اساس آموزه های فردوسی از بین ببرند و نابود سازند ، این در حالی است که آزار و اذیت و شکنجه ترکتباران همچنان ادامه دارد و نه تنها ، افترا و تهمت علیه ترکها کم نشده ، بلکه جو رعب و وحشت در مناطق ترک نشین همچنان ادامه دارد .

آیا در این شرایط و جو نژادپرستانه و مصیبت بار ، تاسیس فرهنگستان و رشته زبان ترکی در شهر تبریز امکان پذیر است ؟ آیا امت نژادپرست فردوسی اجازه چنین کاری را می دهند ؟ این در حالی است که دشمنان داخلی ما ضمن همصدا شدن با سلطنت طلبان و احزاب پان ایرانیستی ، هجمه سنگینی را بر علیه ترکهای مظلوم ایرانی آغاز کرده اند و هر روز هزاران مطلب و گزارش بر علیه ترکها توسط آنها تولید و نشر می شود .

تا زمانی که نژادپرستان ، این مرتکبان جنایت و خیانت به زبان و فرهنگ ترکان ، در یک دادگاه واقعی محاکمه نشده اند ، نباید به دولتها اعتماد و اطمینان کرد و واقعا نمیشود فرهنگ ،‌ هویت و زبان ترکی را به نژادپرستان فاشیست فردوسی گرا سپرد ، آنها دشمن ما هستند و سپردن سلاح و ناموس به دشمن کار غیر انسانی ، غیرعقلانی ، غیراخلاقی و غیراسلامی است و هیچ توجیهی ندارد . چرا و به چه علت باید فرهنگ و زبان ترکی را در اختیار نژادپرستان آریایی قرار داد تا آنها با هدایت ، مدیریت و فرماندهی ادراک ، آن را از بین ببرند . آنها مشروعیت ، مقبولیت و صلاحیت اظهار نظر در مورد زبان ، فرهنگ و هویت ما را ندارند . اظهار نظر خصمانه و کینه توزانه آنها مورد قبول ادیبان و فعالین فرهنگی ما نیست و نخواهد بود. در حال حاضر گروهی که بیشترین صلاحیت اظهار نظر در مورد زبان ترکی را دارد ، اعضای محترم هیئت علمی اورتوگرافی زبان ترکی است . آنها باید با اعلام نظر خود و موضع گیری علمی و منطقی این توطئه شوم تاسیس مرکز مطالعات آذربایجان شناسی و تدریس زبان ترکی آذری در دانشگاه تبریز را خنثی کنند و از دانشجویان زبان ترکی آذری بخواهند تا انصراف دهند . فرهنگستان و دانشگاهی که در دست دشمن باشد ، قابل اعتماد نیست و سپردن زبان و فرهنگ و ادبیات و هویت به دست آنها ، بازی در زمین دشمن است و تا زمانی که نظارت و مدیریت فرهنگستان و تدریس زبان ترکی ، مستقلا در دست ادیبان و اعضای هیئت علمی اورتوگرافی زبان ترکی قرار نگیرد ، نمی توان به آن دل خوش کرد و فعالیت دشمن در جهت تخریب و نابودی زبان و هویت ما خواهد بود .

متاسفانه مدیریت احساس و هیجان جنبش ملی آذربایجان در سالهای اخیر تحت تاثیر نهادهای اطلاعاتی ، امنیتی درآمده و امروز این نهادهای اطلاعاتی و امنیتی سعی می کنند ، هدایت و فرماندهی مدیریت ادراک جنبش ملی آذربایجان را در چنگ خود داشته باشند . تله و دامی که دشمن سالها بر سر راه جنبش گسترده بود ، متاسفانه این جنبش در این تله گرفتار شده است ، انتظار می رود ، روشنفکران ، دانش آموختگان ، دانشجویان ، سربازان ، دانش آموزان دبیرستان و معلمان و همچنین جوانان اگاه ، به مبارزه خود ادامه دهند تا این توطئه شوم و پلید را خنثی گردد و اجازه ندهند که جنبش ملی آذربایجان در زمین دشمن بازی کند و دستاورد مبارزه صد ساله ترکها ، که با خون هزاران شهید آذربایجانی بدست آمده را پایمال سازند .

نسلهای آینده ، ما را به خاطر تسلیم زبان ، ادبیات ، فرهنگ و هویت و یا به عبارتی تسلیم ناموس به دشمن ، نخواهند بخشید و ما نسلی خواهیم بود که آیندگان ما را با نفرت ، خائن یاد خواهند کرد و بر ما لعن خواهند فرستاد .

از اعضای هیئت علمی اورتوگرافی زبان ترکی انتظار می رود که با انتشار بیانیه ای اعلام فرمایند که فرهنگستان و تدریس زبان ترکی ، ارتباطی با ادیبان ، نویسندگان ، اندیشمندان و روشنفکران ترک تبار نداشته ، بلکه ابزاری در دست دشمن برای تخریب و نابودی زبان و هویت ترکی خواهد بود . مسلما هجمه نژادپرستان فاشیست فردوسی گرا در آینده تشدید خواهد شد و جوانان غیور ما در مقابل گستاخی و تهاجم بی رحمانه این نژادپرستان جنایتکار ایستادگی خواهند کرد .

همچنین جمعیت قربانیان شکنجه و خشونت جنبش ملی آذربایجان ، باید با رصد دقیق مسایل فرهنگی ، هویتی و زبانی در این موارد پیشقدم گردد . جمعیت قربانیان شکنجه و خشونت همیشه باید محاکمه خیانتکاران و جنایتکاران فرهنگی را به طورپیگیر و مداوم از دولت ها مطالبه کنند .

جنبش ملی آذربایجان ، امروز متاسفانه دچار انحراف گردیده و کارایی خود را از دست داده است .جمعیت قربانیان شکنجه و خشونت می توانند با تشکیل جنبش نوین ملی آذربایجان و همچنین تشکیل پژوهشکده ” دفاع نرم ” با پدافند در مقابل مدیریت ادراک ، جنگ نرم و رسانه ای دشمن از فرهنگ ، زبان و هویت ترک تباران دفاع نمایند .

لازم به یادآوری است که منظور از دشمن در اینجا ، نژادپرستان فاشیست فردوسی گراست .

با تقدیم احترامات فراوان

آراز آذری – پارس آباد مغان

بیست ودوم شهریور ماه نود و پنج – مصادف با عید سعید قربان

Recent posts

Recent comments