Monday, March 27, 2023
HomeUncategorizedنامه عليرضا نظمی افشار به رئيس جمهور ايران در باره بعضي از...

نامه عليرضا نظمی افشار به رئيس جمهور ايران در باره بعضي از خواسته هاي آذربايجانيها

Author

Date

Category

آقايِ رئيس جمهور، کنگره ترکان ایران،خواسته های زبانی – فرهنگی خلق ترک در سراسرایران را، که اکثریت نسبی جمعیت کشور را شامل هستند مختصراً،  بشرح ذیل، به امید تحقق به سمع ونظر حضرتعالی، و جهت اطلاع و تعقیب، باستحضارِ مردم  شریف مملکت،   اقوام کشور، و بالاخص ترکان ایران میرساند:

اول– رفع ممنوعیت زبان ترکی

دوم – رسمی  و قانونی شدن زبان مادری

سوم –  تدریس و تحصیل زبان مادری در مقاطع مختلفِ تحصیلی با تاکید به دوران کودکستان و ابتدائی  

چهارم – پایان دادن به سیاست های آسیمیلاسیون،و ژنوساید فرهنگی در ایران

 

 

 

بسم الله الرحمن الرّحيم

وَمِنْ آيَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِكُمْ وَأَلْوَانِكُمْ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّلْعَالِمِينَ (سوره روم، آیه 22)  

“یکی  از نشانه‏هاى قدرت الهی، آفرينش آسمانها و زمين است، ویکی دیگر، اختلاف زبانها و رنگهاى شما آدمیان است، که در این امور نیز اَدِلّهِ صُنع، و حکمت حق، برای دانشمندانِ عالم آَشکار است”

جناب حجت الاسلام دکتر حسن روحاني رئيس جمهور محترم ايران
 
بنام کنگره جهانی ترکان ایران انتخاب آنجناب رابسمت رياست جمهوري اسلامي ايران تبريک ميگويم. 
تبريک ما،  نه براي مقامي است که کسب کرده ايد، بلکه به  احترام و سبب اقبال شايسته ای است که اکثريت هموطنانِ ما  بشما نشان داده اند.

اجازه فرمائيد محور کلاممان را عبارتي از فرمايشات مقام معظم رهبری قرار دهيم:

“اگر یک ملت را از تاریخش، از گذشته اش، از فرهنگش، از شخصیتش،  از مفاخر علمی و دینی و سیاسی و فرهنگیش جدا کردند و از یادش بردند- زبانش را از او گرفتند، کتابش را از او گرفتند، این ملت حاضر خواهد شد که هرچه میخواهند بر سرش بیاورند.  این ملت دیگر جان پیدا نمیکند……….”

(از فرمایشات مقام معظم رهبری در استان مرکزی آبانماه 1379-  نقل  از روزنامه همشهری شماره  22 مهرماه سال 1391 صفحه 13 )

جناب رئیس جمهور، ماهها پيش وقتي عنوان “دولت تدبير واميد” را بعنوان شعار انتخاباتي خود قرار داديد، بسيار خوشحال و اميدوار شديم  .  تدبير واميد؛ هر دو، مقدس ترين عطاياي الهي براي نوع بشر است.  و طبعا مردم ايران  امروزه، بيش از هر چيز به  تدبير واميد نياز دارند. تدبير واميد انگیزه حیات، و توشه دنيا و آخرتِ  ملتهاست، و مردم ايران نیز، از اين قاعدهِ الهي مستثنی نیستند.

البته،  بدیهی است که شرط میسر بودن و تحققِ این عطاياي الهي، عدالت است، و بر اساس همین استدلال، توقع فی المبنایِ هر ایرانی از شما و دولت تدبیر واميدتان اینست که دراحیای اين عطایایِ مقدس الهي:

 اوّلاً، به مصداق آیه شریفه ۲۲ سوره رومِ قرآن کریم، که محل رجوع الحکم و حبل المتین ماست عمل، و به آثار قدرت و نیات خلقتِ الهی، تمکین کنید.

ثانیا، فرمایشات صدر المکتوبِ مقام معظم رهبری را که حکم ولایت نیز دارند نصب العین خویش قرار دهید.

                ثالثاً، بمصداق آیه شریفهِ “اوفوا بالعقودِ” قرآنِ کریم، در رابطه با اقوام و فرهنگهای ایران،  آنچه را که قول داده اید عمل کنید که شرط صواب است.

تنها در آن شرايط است که عنوان “دولت تدبیر واميد” از يک شعار و ادعاي تبليغاتي و انتخاباتي، به  عنواني اصيل، مستند و بحق، تبديل خواهد شد و درتاریخ ماندگار خواهد گشت.

 

جناب رئیس جمهور، ادیانِ الهی، قوانين بشری، و مجامع جهانی، همه بر اين واقعيتِ مهم، معترفند که هويت انسانی  فقط  با زبان مادری قابل پاسداری است، که در فقدان آن، هويت، محکوم به فناست،  وانسان بی هويت، موجودی کرامت باخته، سر درگم، و بی اصالت است.

انسان، اشرف مخلوقاتِ الهی را از مقدسترين عنايت الهی محروم، مسلوب، مخلوع،  و ممنوع کردن، محاربه با خدا،  عناد با نیات الهی، و دشمنی با  بندگانِ محقّ، و معصوم خداست. و تجاهرِ در  این فساد، تالی افسد دارد. حاشا که از این مذمومه اجتناب کنید.

ما بعنوان ايرانيِان ترک، که در ادبیات نژاد پرستانه رژیم طاغوت  شاهنشاهی سعی در “آذری” نامیدن ما داشتند، همانند پدرانمان، که  بشهادت تاريخ ، قرون متمادی در مرزداري اين مملکت، و ترویج و اشاعه تعالیم اسلام و مذهب تشیع، جانفشاني کرده اند، خود را صاحبان و نگهبانان این مرز و بوم میدانیم، و ما امید  داریم، شما و دولت شما با اجراي قوانين الهي وعدالت اسلامي، غل و زنجير ناروائي را که از زمان طاغوت بر گرده زبانهای اقوام و فرهنگهای ايراني، بيادگار مانده است، بگسلید و مدبرانه، با بذل نورِ عدالت و اميد،  آنها را به ايراني بودن خود اميدوار،  و به اسلامي بودن دولتِ “تدبیر واميدِ” معتقد نمائيد. 

آزادی، ترويج و اشاعه زبانهاي مادریِ اقوام و فرهنگهای ايرانی، اصيل ترينِ خواسته ها، و مبرم ترين نيازِ هفتاد در صد مردم ايران است و دولت شما هرگز “دولت تدبیرو اميد” نخواهد بود اگر شما عدالت و برابری را همچون باران رحمت الهی، بی دریغ، به فرد فرد مردم ايران، بتساوی نرسانيد و از آن مضایقه کنید.

جناب رئیس جمهور، ما با ایمان قاطع، ادعا میکنیم و یقین داریم که خواستهای قومی و فرهنگی مردم ایران، کاملاً خود جوش، و مبتنی بر نیاز های طبیعی است که برای جبران ضایعات و تحمیلات دوران ستمشاهی، اکنون آشکار میشوند.  این امری اجتناب ناپذیر، و از ضروریات تحقق جامعهِ  مردمسالاری و ایجاد مدینه فاضله اسلامی است. خواستهای فرهنگی هفتاد درصد مردم ایران چیزی جز اجرای احکام الهی،  آموزه های قرآن کریم،  نیات مقام معظم رهبری،  و اراده امت ایثارگرِ ایران نیست.   حال اگر، سیاستهای سلطه جویانه بیگانگان و دشمنانِ ایمان و امان ما،  قصدِ بهره برداریِ شیطانی  از بستر موجودِ عدالت خواهی را دارند، این گناهِ عدالت جویان نیست، بلکه  معلولِ  تسامح و  تعلل  مسئولان امور است.

جناب رئیس جمهور بیائید  در خلع سلاح دشمن و توجه به مصالح درازمدت و کلان ملی، عناد قومی  را کنار گذاشته و متفقاً، به وفاق ملی بیاندیشیم.

       آقايِ رئيس جمهور، کنگره ترکان ایران،خواسته های زبانی – فرهنگی خلق ترک در سراسرایران را، که اکثریت نسبی جمعیت کشور را شامل هستند مختصراً،  بشرح ذیل، به امید تحقق به سمع ونظر حضرتعالی، و جهت اطلاع و تعقیب، باستحضارِ مردم  شریف مملکت،   اقوام کشور، و بالاخص ترکان ایران میرساند:

اول– رفع ممنوعیت زبان ترکی

دوم – رسمی  و قانونی شدن زبان مادری

سوم –  تدریس و تحصیل زبان مادری در مقاطع مختلفِ تحصیلی با تاکید به دوران کودکستان و ابتدائی  

چهارم – پایان دادن به سیاست های آسیمیلاسیون،و ژنوساید فرهنگی در ایران

باشد که عنایت الهی و رضایت مردمی، توشه راه خطیر شما باشد. و مع الله توفیق

با احترام

دکتر عليرضا نظمی افشار

کنگره جهانی ترکان ايران

مرداد ماه سال 1392 شمسی

 

رونوشت:

1 – دفتر مقام معظم رهبری  جهت استحضار

2 – ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

3 – مقام محترم  وزارت آموزش و پرورش

4 – مقام محترم وزارت آموزش عالی

5 – مقام محترم وزارت ارشاد اسلامی

6 – نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

7 – نماینده محترم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل

8 – خبرگزاری های ایران و جهان  جهت درج

9 – دبیر کل محترم سازمان ملل

10- ریاست محترم سازمان یونسکو

11 – مدیر محترم سازمان  “یو- ان- پی – او”      

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent posts

Recent comments