Monday, March 20, 2023
HomeHuman rightsدیدار جمعی از فعالین حرکت ملی با عبداله صدوقی فعال ملی ـ...

دیدار جمعی از فعالین حرکت ملی با عبداله صدوقی فعال ملی ـ مدنی آزربایجان

Author

Date

Category

جمعی از فعالین حرکت ملی آزربایجان با عبداله صدوقی که به تازگی از زندان مرکزی تبریز آزاد گردیده است دیدار نمودند. این دیدار روز دوشنبه 30 مهر ماه 92 در منزل این فعال مدنی صورت گرفت.

” آکینا” دختر عبداله صدوقی  شعر رسول قربانی مقدم مراغه را با عنوان ” اولاجاقدیر بیر زامان تورکون ده مدرسه سی ” : مدرسه ده موعللیم، یئنه دؤیدو الیمدن، باشارمادیم فارسینی، ایراد توتدو دیلیمدن … شعرینی اوخودو.
دکلمه کردند.


 
در این دیدار یکی از فعالین آزادی این فعال ملی ـ مدنی را به خانواده ایشان خصوصا به مادر وی تبریک گفت و  به دنبال آن عبداله صدوقی نیز از آمدن آنها تشکور و قدردانی نمود.
 
در این دیدار، حاضرین از نحوه آزادی گونتای سوال کردند و ایشان نیز گفتند: من روز پنجشنبه ۲۵ مهر ماه ۹۲ با قرار وثیقه صد میلیون تومانی به مدت یک هفته به مرخصی آمدم. این به صورتی بود که حتی نتوانستم به خانواده خود در ارتباط با مرخصی خبر دهم. وقتی از زندان خارج شدم با ناراحتی هایی که در زانوهایم احساس می کردم سوار ماشین شده به منزل رسیدم.
چند بار در ارتباط با عفو مشروطم به دادگاه مراجعه نموده از آقای حملبر پرسیدم بالاخره نتیجه عفو مشروط چگونه خواهد بود. آیا موافقت خواهید کرد یا؟ که ایشان نیز اظهار داشتند انشاللاه حل خواهد شد.
 
4 روز از مرخصیم سپری شده بود که با عفو مشروطم موافقت نمودند و به طور قطع آزاد شدم.
 
عزیز پورولی فعال شناخته شده آزربایجانی که در این دیدار حضور داشتند، به قدرت حرکت ملی در ارتباط با عفو مشروط این فعال اشاره نموده، به مطالبی که خودشان در زندان مرکزی تبریز به مسئولین زندان در مورد زندانیان سیاسی آزربایجانی از جمله اینکه “فیکر ائتمه یین کی بو زندانلاردا اولان میللی حرکت فعاللاری هره سی بیر نفر دیلر. بونلار تک اوزلری دئییل لر بونلارین هر بیریسینین آرخاسیندا بیر مییلت دایانیب” اشاره کردند.
 
سپس از فعالینی که در زندان به سر می برند سخن به میان آورده و درباره حمایت از اعتصاب آیت مهرعلی بگلو،شهرام رادمهر،لطیف حسنی،محمود فضلی و بهبود قلیزاده بیان داشتند که این وظیفه ملی و انسانی من در قبال حرکت ملی بود و از آقای صدوقی نیز در حمایت از اعتصاب آنها که برای خود وظیفه دانسته بود تشکر کرد.
 
همچنین بیان داشتند که ما در حرکت ملی هدف نیستیم، بلکه برای رسیدن به هدف وسیله می باشیم شاید امروز ما هستیم اما فردا دیگری.
 
یکی از حاضرین در مورد وضعیت زانوهایش که به تازگی در بیمارستان شهریار تبریز به خاطر عفونت زانویش تحت عمل جراحی قرار گرفت.سوال کردند؟ وی نیزبه وضعیت نا مناسب و به دردهای زیاد زانوهایش اشاره کرده و از احتمال دوباره عمل جراحی زانویش خبر داد. حاضرین از مراجعه وی به اورتوپدی تاکید کردند تا انشاالله این مسئله حل شود.
 
عزیز پورولی زندانی شدن فعالین را اثبات تحت ستم و ظلم واقع شدن ملتشان بیان داشته و گفتند “هر مییلتین سیتم آلتیندا یاشاماغینین گوسترجیسی، اونلاردیر کی، زیندانلاردا بیر چیراغ کیمی دونن، بویون و صاباح یانیب ویاناجاق تا سیتم آلتیندا یاشادیغینین حقیقت اولدوغونو ثبوت ائتسین”
 
سپس گونتای صدوقی نیز در ارتباط با خبر رسانی فعالین بیان داشتند که ” ائشیکده اولان دوستلار خبر رسانی و یازی لارلا بو چیراغ لارین سونمه سینه ایزین وئرمیرلر”.
 
در پایان این دیدار حاضرین از دختری که زهرا نام داشت خواستند که شعری بخواند و وی نیز شعر  
آزربایجان قیزیام ، گویلرین اولدوزویام و …
آزربایجان منیم ائلیم …
را خواندند.
 
در ادامه ” آکینا” دختر عبداله صدوقی  شعر رسول قربانی مقدم مراغه را با عنوان ” اولاجاقدیر بیر زامان تورکون ده مدرسه سی ” : مدرسه ده موعللیم، یئنه دؤیدو الیمدن، باشارمادیم فارسینی، ایراد توتدو دیلیمدن … شعرینی اوخودو.
دکلمه کردند.
 
و در نهایت آیدا پورولی شعر” وقت تبریزین ” را از شاعر معروف آزربایجانی ” زلیم خان یعقوب” بدین صورت خواندند:
وقت  تبریزین دنیا ارکین دنیاسی ، یول تانرینین حاقدی ارکین دنیاسی ، اول آخیردنیا تورکون دنیاسی …
 
که هریک از آنها از سوی حاضرین مورد تشویق قرار گرفتند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent posts

Recent comments